+90 (368) 335 64 20

Tuğlanın Hayatımızda ki Önemi

Tuğlanın Hayatımızda ki Önemi

Tuğlanın insanoğlu tarafından imal edilmiş ilk malzeme olduğu açıktır. Toprağın hemen yakınında bulunan insanın , ateşi bulduktan sonraki yaptığı işlem pişirme olduğuna göre , pişmiş toprak sanayinin insanlık tarihi kadar eski olması da doğaldır.

Tuğlanın , bu değeri aynı zamanda , yaşamın doğal kaynağı olan ve bir daha geri dönüşümü olmayan pişme işlemi gören toprağın ham malzeme olarak kullanılmasıyla artmaktadır. Hem malzeme olan toprak ise  doğada oldukça yaygın bulunmasına rağmen, oldukça fazla değildir.Hiç bir memlekette , toprak  genel dağılımda metrelerce kalınlıkta değildir. Memleketimizde ise , metrenin ondalıkları içindeki kalınlıkları olduğu her yıl milimetre değerleri ile eksilerek toprak sanayisinde sayıları 1000 civarında bulunan tuğla fabrikaları tarafından kullanıldığı bilinmektedir.

Tuğlanın kullanıcısı oldukça fazla olduğundan tanıtımına gerek duyulmamakla beraber , tanınması gereği inancındayız. Gerek üreticiler gerekse tüketiciler arasında gözlenen bir kanaate göre , bilgi açısından açıklamalar yapıldıkça , tuğlanın zayıf taraflarının ortaya çıkacağı gibi yersiz endişe vardır. Bilinçli kullanıldığı takdirde  ise, endişe duyulan bütün platformlarda , tuğla bünyeli malzemenin iyi yer tuttuğu görülmektedir.

Share Button

Bir önceki yazımız olan İlk Tuğla başlıklı makalemizde İlk Tuğla hakkında bilgiler verilmektedir.

29 Ağustos 2016
Tuğlanın Hayatımızda ki Önemi için yorumlar kapalı
713 kez görüntülendi